Pokovidinis sindromas: 10 mitų ir faktų

Su COVID-19 pandemija gyvename jau antri metai ir daugeliui su šia infekcija teko susidurti asmeniškai arba matyti sergančius artimųjų rate. Nemaža dalis žmonių, persirgusių susiduria ir su nauja diagnoze – pokovidiniu sindromu, kuris pasireiškia liekamaisiais simptomais.

Pokovidinis sindromas – būklė, kai praėjus 28 dienoms nuo pirmųjų COVID-19 infekcijos simptomų pradžios išlieka arba atsiranda nauji simptomai, nesusiję su kita liga. Simptomų trukmė gali būti įvairi, kai kuriais atvejais tęstis net iki 6 mėnesių. Vieni iš dažniausiai pasitaikančių pokovidinio sindromo simptomų – nuovargis, nusilpęs imunitetas, kvėpavimo sistemos sutrikimai, raumenų skausmas ir neuropsichologiniai negalavimai. 

Mature blonde woman with headache holding her head isolated over white background

Pokovidinio sindromo atsiradimo mechanizmas iki galo nėra aiškus. Manoma, kad jo vystymuisi daugiausia įtakos turi tam tikri imuninės sistemos mechanizmai, uždegiminiai organizmo pokyčiai, taip pat pačio koronaviruso savybės. Tad esant daugeliui nežinomųjų, šis ganėtinai naujas reiškinys yra apipintas galybe mitų ir faktų.

Pasiklysti informacijos sraute lengva, tačiau žinant moksliniais tyrimais grįstus faktus apie COVID-19 ir pokovidinį sindromą, galime išvengti klaidingų interpretacijų.

Dažniausiai sutinkamų mitų apie COVID-19 ir pokovidinį sindromą bei juos paneigiančių faktų  dešimtukas.

1. MITAS: COVID-19 infekcija tai tiesiog gripas.

FAKTAS: gripą sukelia gripo virusas, o COVID-19 infekciją sukelia SARS-CoV-2 virusas. Dėl skirtingos virusinės kilmės COVID-19 negali būti laikomas gripu. Taip pat skiriasi ir šių ligų pavojingumas – mirtingumas nuo COVID-19 infekcijos yra tris kartus didesnis nei nuo gripo.

2. MITAS: kaukės neapsaugo nuo COVID-19 infekcijos​.​

FAKTAS: medicininės kaukės, dėvint jas taisyklingai, apsaugo nuo COVID-19 infekcijos. Vienas svarbiausių koronaviruso plitimo būdų – oro-lašelinis, todėl medicininė kaukė padeda sudaryti apsauginį barjerą, kuris stabdo viruso plitimą.

3. MITAS: esant pokovidiniam sindromui žmogus gali užkrėsti kitą žmogų COVID-19.

FAKTAS: žmogus, kuriam pasireiškia pokovidinio sindromo simptomai užkrėsti kito asmens COVID-19 infekcija ar  pokovidiniu sindromu negali. Pokovidinis sindromas yra liekamųjų reiškinių etapas, jau praėjus aktyviai COVID-19 ligos formai.

4. MITAS: pokovidinis sindromas pasireiškia tik sunkiomis ligos formomis sirgusiems žmonėms.

FAKTAS: sunkiomis ligos formomis sirgusiems pacientams pokovidinis sindromas pasireiškia dažniau (85% atvejų), tačiau šis sindromas būdingas ir lengvomis ligos formomis sirgusiems, ambulatoriškai gydytiems pacientams (10 % – 35% atvejų) ar net besimptomiams atvejams.

5. MITAS: pokovidinis sindromas dažniau pasireiškia turintiems gretutinių, lėtinių ligų.​

FAKTAS: pokovidinis sindromas pasireiškia ir sveikiems žmonėms. Pokovidinio sindromo pasireiškimo dažnis moterims siekia apie 35,8 %, kai tuo tarpu vyrams – 20,8 %. Tyrimų duomenimis, moterims dažniau nei vyrams pasireiškia nuovargis ir raumenų skausmai.

Apie 80% pokovidiniu sindromu sergančiųjų yra 30 – 59 metų darbingo amžiaus moterys, kurios iki susirgimo buvo fiziškai aktyvios, neturėjo jokių gretutinių ligų. Įdomu, jog pokovidinis sindromas, įvairių autorių duomenimis, dažniau pasireiškia moterims (tai siejama su skirtingais imuninės sistemos mechanizmais, hormoninėmis sistemomis).

6. MITAS: pokovidiniam sindromui būdingiausi kvėpavimo sistemos, plaučių pažeidimo požymiai.​

FAKTAS: tarp dažniausių pokovidiniam sindromui būdingų simptomų minimas nuovargis, kuris dažnai jaučiamas tiek persirgus sunkesne, tiek lengvesne COVID-19ligos forma. Yra pripažįstama, kad nuovargis – vienas iš labiausiai gyvenimo kokybę bloginančių simptomų.

7. MITAS: sergantiems COVID-19 infekcija pasireiškiantys uoslės ir skonio jutimo praradimo simptomai – visam gyvenimui.

FAKTAS: uoslės ir skonio jutimų atsistatymas – individualus, tačiau vidutiniškai gali trukti iki 12 mėnesių.​ Vartojant cinką, uoslės atsigavimo laikas gali sutrumpėti iki 7 dienų.

8. MITAS: dažniausiai vyrauja vienas pokovidinio sindromo simptomas.​

FAKTAS: esant pokovidiniam sindromui dažniausiai jaučiami įvairūs simptomai ir jų kompleksai.

80% pacientų jaučia daugiau kaip vieną simptomą. Dažniausiai pasitaikantis pokovidiniam sindromui būdingas simptomas – nuovargis (pasireiškiantis apie 58% atvejų), taip pat būdingi neuropsichologiniai sutrikimai, tokie kaip: galvos skausmas (44%), dėmesio koncentracijos sutrikimai (27%), atminties sutrikimai – 16%.  Dažnai pasireiškia ir kvėpavimo sistemos sutrikimo požymiai: dusulys 24%, užsitęsęs kosulys 19%, uoslės ir skonio jutimų sutrikimai vargina 19% persirgusiųjų, sąnarių ir raumenų skausmai būdingi 19% COVID-19 liga sirgusiųjų.

9. MITAS: SARS-COV-2 virusas pažeidžia išimtinai tik plaučius.​

FAKTAS: Įprasta manyti, kad pagrindinis SARS-COV-2 viruso taikinys – plaučiai. Tai nėra visiška tiesa.​Į žmogaus organizmą SARS-COV-2 virusas patenka per specifinius receptorius – ACE2 (angiotenziną konvertuojantis fermentas). Šių receptorių gausu ne tik plaučiuose, bet ir kepenyse, širdyje, kraujagyslėse, inkstuose, žarnyne, smegenyse. Todėl šis virusas gali pažeisti įvairius organus.

10. MITAS: COVID-19 infekcija laikui bėgant tiesiog išnyks.​

FAKTAS: COVID-19 infekcija niekur nedings​. Tikslas – vakcinavimo pagalba sukurti bendruomenės imunitetą. Ekspertai mano, kad nuo šiol gyvensime su COVID-19. Manoma, kad ilgainiui ši infekcija kaip ir gripas, sukels sezoninius protrūkius, tačiau bus kontroliuojamas.

Natūralios medžiagos pokovidinio sindromo simptomams lengvinti

Įvairios natūralios medžiagos ir jų kombinacijos gali padėti lengvinti skirtingus pokovidinio sindromo simptomus ir taip padėti organizmui greičiau pasijusti geriau.

Nuovargiui. Siekiant suvaldyti dažniausią pokovidiniam sindromui būdingą simptomą – nuovargį, tinka vartoti medžiagas, padedančias palaikyti normalų organizmo gyvybingumą, energijos apykaitą: ženšenių šaknų ekstraktą, B grupės vitaminus (B6, B12), kurie gali padėti palaikyti normalią energijos apykaitą ir mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį.

Nervų sistemai ir psichologinei būklei. Medžiagos, kurias galima rinktis – B grupės vitaminai (B1, B12, B6), kurie taip pat padeda palaikyti normalią psichologinę ir nervų sistemos funkciją. Normalios protinės veiklos palaikymui tinka rausvųjų radiolių ekstraktas.

Kvėpavimo sistemai. Kitiems, dažnai pasitaikančiams pokovidinio sindromo simptomams – kosuliui, dusuliui gali padėti vaistinių čiobrelių,  juoduogių šeivamedžių,  eukaliptų lapų ekstraktai.

Raumenims ir kaulų būklei. Rutulinių eukaliptų lapų ekstraktas gali padėti raumenų skausmui ir normaliai kaulų būklei palaikyti.

Imunitetui: Palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą gali padėti vitaminas C, cinkas, vaistinių čiobrelių, juoduogių šeivamedžių vaisių ekstraktai. Negalima paneigti ir vaistinio šalavijo – populiaraus vaistinio augalo svarbos, kuris yra žinomas nuo antikos laikų. Šis augalas pasižymi priešuždegiminėmis, antibakterinėmis, antioksidacinėmis savybėmis, todėl padeda palaikyti normalią imuninės sistemos funkciją. 

12 veikliųjų medžiagų viename produkte

Maisto papildas „VIRONOX Jėgoms atstatyti“ sukurtas vykdant mokslinius projektus, bendradarbiaujant su LSMU Mikrobiologijos ir virusologijos instituto mokslininkais. Tai kruopščiai atrinktos sudėties, plataus poveikio maisto papildas, kuris padeda palaikyti svarbias organizmo funkcijas ir gerą savijautą.

5 poveikių, 12-os veikliųjų medžiagų kompleksas skirtas ne tik organizmo gyvybingumui, raumenų funkcijai, kaulų būklei, kvėpavimo sistemos funkcijai palaikyti, bet ir padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, psichologinę funkciją, mažina nuovargį.

Paprastas ir patogus maisto papildo vartojimas – paketėlio turinį išberkite į stiklinę vandens, išmaišykite, leiskite veiksliosioms medžiagoms pasklisti vandenyje ir išgerkite. Vienoje „Jėgoms atstatyti“ pakuotėje – 14 dienų kursas gerai savijautai. 

Papildomai apie vaistų, vitaminų ir maisto papildų naudą galima paskaityti: 8 efektyvios priemonės norintiems išsaugoti sveiką širdį

Parašykite komentarą

Turite klausimų? Klauskite Aconitum dirbtinio intelekto!
Virtualus asistentas
Tai yra dirbtinio intelekto pagrindu veikiantis virtualus asistentas, skirtas konsultuoti klausimais, kurie yra susiję su šios parduotuvės kontaktine informacija bei katalogu. Konsultantas veikia sąveikaujant su OpenAI GPT 4o-mini ir šiuo metu yra BETA versijoje, todėl galimos gramatikos klaidos ir kiti netikslumai. Siūlome jums šio virtualaus asistento pagalbą, kaip naują paieškos ir konsultavimo patirtį mūsų el. parduotuvėje.

    Dažniausiai Užduodami Klausimai

    • Kaip gauti specialius pasiūlymus ir nuolaidas?
    • Ar pristatymas yra nemokamas?
    • Per kiek dienų bus pristatytas mano užsakymas?
    • Kaip galiu atsiskaityti už savo užsakymą?
    • Ar galima gauti sąskaitą įmonei?
    • Kur galima rasti daugiau naudingos informacijos?
    170
    Sprendimas: eShoper
    Uždaryti Dažniausiai Užduodami Klausimai Virtualus asistentas Išvalyti pokalbį Siųsti Eshoper Virtualus Asistentas